Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon

Yakadent ağız ve diş sağlığı Merkezi, alanında uzman doktoralı, yakın ilgi ve profesyonel deneyime sahip personeli ile, hastalarına en iyi tanı ve tedavi hizmeti sunarak yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir sağlık merkezidir.

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon işlemi diş klinikleri için vazgeçilmez ve zorunlu olan bir kuraldır. Kliniklerde tüm aletler ön dezenfeksiyon işleminden geçirilir ve daha sonra sterilizasyon odalarına alınır. Burada tüm aletler tek tek paketlenir ve bir otoklav ile steril edilmiş olur. Sterilize olmayacak eldiven, maske, bardak, aspiratör uçları, hasta önlükleri gibi ekipmanların tek kullanımlık olması gerekir. Bir hastaya uygulanan tedaviden sonra atılır, daha sonra diğer hastaya geçilir. Diş kliniklerinde steril halde bulunan tüm aletlerin paketinin hastanın yanında açılması gerekir. Hastaların uzandıkları ve temas ettikleri tüm yerler ise tedavi sonrasında ilgili uzman personelce temizlenmelidir.

Herkesin Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyoruz.

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Aynı İşlem Midir?

İnsanlar tarafından zaman zaman karıştırılan bu iki kavram aslında farklı anlamlara gelmektedir. Sterilizasyon işlemi, bir nesnenin üzerindeki tüm zararlı ya da zararsız mikroorganizmaların yok edilmesi iken; Dezenfeksiyon, bir nesne üzerindeki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi olarak bilinir. Bu işlemde kimyasal maddeler kullanılabilirken sterilizasyon işlemi için su gibi zararsız maddelerde kullanılabilir. Gelişen teknoloji ile otoklav adı verilen nemli su buharları ile sterilizasyon yapan cihazlar kullanılmaktadır. Su buharı insan sağlığını olumsuz yönde etkilemediği için kullanımı yaygınlaşmıştır. Buna göre 134oC’de 1,5 atm basınç ile en az 3 dakika gibi bir sürede ve 121oC’de 1,5 atm basınç ile en az 6,5 ila 7 dakika arasında sterilizasyon yapabilmek mümkündür. Sterilizasyon işleminde bir ürünün içerisindeki tüm mikropların yok edilmesi amaçlandığı için oksijenli su, alkol gibi dezenfekte edici maddelerden yararlanılabilir. Son zamanlarda çok sık duyulan morötesi ışınlar ve bunların ürettiği ozon gazları da steril edici etkili maddelerden olmaktadır. Özellikle etüv ve otoklav bunun için kullanılır.

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon diş kliniklerinde farklı şekilde yapılabilir. Sterilizasyon konusunda yapılan işlemlerden bazıları;

  • Isı ile yapılan sterilizasyon
  • Basınçlı buhar yöntemi ile yapılan sterilizasyon
  • Kuru sıcak hava kullanarak yapılan sterilizasyon
  • Süzme yöntemi ile yapılan sterilizasyon (filtrasyon da denir.)
  • Işınlar ile yapılan sterilizasyon (ışınlama da denir)

Dezenfektan olarak diş kliniğinde seçilen maddelerde bazı özellikler olması gerekir. Bu ürünler maliyet acısından ucuz ve etkili olmalıdır. Suda eriyebilen ve ıslatmada en iyi ürünler olmasına özen gösterilmelidir. Zehir oranı az, alerjik ve kanserojen yapısı olmamalıdır. Kötü kokulu gibi mide bulandırıcı bir kokusu olmamalıdır.

 

Firma:
Yakadent Ağız ve Diş Sağlığı
Yıl :
2021
Kategori:
Sterilizasyon
https://www.yakadent.com/wp-content/uploads/2021/02/yakadentLOGO2.png

Kaliteli, ekonomik ve ulaşılabilir sağlık hizmetini toplumun her kademesine ulaştıran, öncülük rolünü üstlenen sağlık merkezi olmayı öngörüyoruz.

Sosyal Medya

Herkesin Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyoruz.

Yakadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tüm hakları saklıdır. 2021

Copyright 2018 by BoldThemes. All rights reserved.

Open chat