Hamilelikte Diş Sağlığı

Ekim 16, 2019by admin0

Hizmet verdiğimiz tüm sağlık hizmetlerinde tıbbi etik ilkelerden ödün vermeden, hasta haklarına saygı duyarak, gelişmiş sağlık teknolojisi ve tesisleri ile toplumun her kademesine kaliteli, ekonomik ve ulaşılabilir sağlık hizmeti ile tanıştırmada öncü olma özelliğimizi sürdürüyoruz

Hamilelikte Diş Sağlığı

Kadınlar için en güzel en özel dönemlerden biri olan hamilelik döneminde ağız ve diş bakımının doğru şekilde yapılması hem anne adayı hem de bebek için oldukça önemlidir. Hamilelikte diş sağlığı için doğru oranda kalsiyum tüketimi ve bazı hususlara dikkat etmek, ağız ve diş problemlerinin oluşmasını engellemektedir.

Özellikle bu dönemde anne adaylarında kalsiyum miktarında azalma görüleceği ve diş kaybetmeler yaşayacağı gibi gerçek dışı bazı söylentiler bulunmaktadır. Hamilelik dönemine denk gelen her ağız ve diş sorunu hamileliğe yorulmamalıdır.

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Koruma

Hamilelikte tükürük içerisindeki asit oranı artış göstermekte ve dişler çürümeye karşı daha hassas olmaktadır. İlk dönemlerde kimi anne adaylarında görülen bulantı da çürümeyi tetikleyen bir başka faktördür. Ağız ve diş hijyenine dikkat eden her anne adayı bu dönemi çok rahat geçirebilmektedir. Dişlerin hassaslaştığı dönemlerde düzenli olarak günde 2 defa diş fırçalaması yapılmalıdır. Anne adayları, A, C, D, Fosfor ve Kalsiyum içeren yiyecekleri bolca tüketmeli. Haftada iki kez balık tüketimi yapmalıdır. Bunun dışında günlük süt ve süt ürünleri tüketimi yapmalıdır. Hamilelikte diş sağlığı için bir anne adayının, günlük 1200 ila 1500 mg kalsiyum alması gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Diş Tedavisi

Hamilelikte diş sağlığı bozulan anne adayları için hamilelik döneminin ilk 3 ayında çok zorunlu kalmadıkça hiçbir şekilde diş tedavisi uygulanmaz. Bu dönem bebeğin organ gelişimi evrelerine denk geldiği için hekimler tedavileri genellikle diğer aylara yönlendirir ve geçici ilaç kullanımına başvurabilirler. 4.5.6. aylarda bazı diş tedavileri yapılırken, gebeliğin son 3 ayında da acil müdahale gerektirmeyen diş tedavileri yapılmaktadır. Burada uzman hekimlerin ortak görüşü, diş ve diş etine bağlı bazı iltihaplanmalara müdahale edildiğinde, olumsuz bir durumda bebeğin gelişimine de doğrudan etkisi olduğu yönündedir.

Hamilelikte diş sağlığı korunması adına hekimler genellikle birçok ilacın kullanımını yasaklamış ya da gözetim altında kullanılmasına izin verirken, diş tedavilerinde kullanılan lokal yani bölgesel anestezilerin herhangi bir yan etkisi olmadığı görüşündedir. Bölgesel uyuşturma yöntemlerinde üretici firmaların tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilebilir. Uygun, gebeliğe zarar vermeyecek bir ağrı kesici ile de anne adayı için geçici bir çözüm önerilebilir. Antibiyotik içerisinde yer alan penisilin ve benzer türevlerinin kullanımı da gebeliği etkilemez. Bu dönemde doktorlar uygun olmayan hiçbir antibiyotiği anne adayına vermez. Özellikle tetrasiklinler gibi bebeğin dişlerinde renklendirme yapacak antibiyotiklerden kaçınılır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlendi *

https://www.yakadent.com/wp-content/uploads/2021/02/yakadentLOGO2.png

Kaliteli, ekonomik ve ulaşılabilir sağlık hizmetini toplumun her kademesine ulaştıran, öncülük rolünü üstlenen sağlık merkezi olmayı öngörüyoruz.

Sosyal Medya

Herkesin Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyoruz.

Yakadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tüm hakları saklıdır. 2021

Copyright 2018 by BoldThemes. All rights reserved.

Open chat