Diş Fırçalama ve Diş İpi

Ekim 4, 2019by admin0

Diş Fırçalama ve Diş İpi

Vücut sağlığının önemli parçalarından olan ağız ve diş sağlığı insanlar için büyük öneme sahiptir. Etkin ve bilinçli bir şekilde yapılan ağız ve diş bakımı oldukça kolaydır. Uygun bir diş fırçası, diş macunu ve diş ipi doğru yöntemlerle kullanıldığında sağlıklı ve güzel dişlere sahip olunur. Sadece diş fırçalama ve dişi ipi ağız temizliğine yeterli olur.

Etkin Diş Fırçalama

Diş fırçalamak ağız ve diş sağlığının vazgeçilmezlerindendir. Fakat dişlerinizi doğru fırçalama teknikleriyle fırçalamak çok daha önemlidir. Dişler düzenli fırçalanmalı, ortalama diş fırçalama süresi 2 dakika kadar olmalı, her dişin üzerini 8-10 defa fırçalanmalıdır. Günde 2 defa dişlerin fırçalanması gerekir. Ayrıca dişler fırçalanırken diş ve diş eti birleşim yerinin fırçalanmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Buradaki amaç diş yüzeyindeki bakterilerin ve yemek artıklarının uzaklaştırılmasıdır. Doğru diş fırçalamanın ilk adımı uygun diş fırçasını seçmekten geçer. En uygun diş fırçaları orta sertlikteki naylon fırçalardır. Ağız içinde kolay dolaşabilmesi ve arka dişlere kolayca ulaşabilmesi açısından kafası küçük olan fırçalar tercih edilmelidir.  Etkin bir diş temizliği açısından sadece diş macunu ve ağız gargaraları yeterli değildir. Ağız gargaraları destek ürünü olarak bilinir ve ağız hijyenine katkı sağlar. Sürekli kullanım için önerilmezler. Bunlara ilave olarak diş fırçalama ve dişi ipi kullanımı daha etkin bir ağız ve diş temizliği sağlayacaktır.

Diş İpi Kullanımı

Dişlerin düzenli fırçalanmasına ek diş ipi kullanmak etkin diş temizliğine yardımcı olur. Diş ipinin doğru kullanılmasıyla fırçanın ulaşamadığı kısımlara ulaşılarak, diş eti çizgisinin altındaki ve dişlerin arasındaki yerler temizlenir. Burada bulunan yiyecek artıkları ve plaklar kolaylıkla diş ipi sayesinde giderilir. Plak birikmesi, birçok diş ve diş eti sorunlarına yol açmasında dolayı diş hekimleri tarafından düzenli diş ipi kullanımı tavsiye edilir. Diş ipinden maksimum faydalanmak için uygun diş ipi seçimi ve diş ipinin nasıl kullanılacağı iyi bilinmelidir. Diş ipi kullanırken öncelikle diş ipinden 40-50 cm kadar koparıp parmaklarınıza geçirin. Daha sonra temizleyeceğiniz dişlerinize nazikçe uygulayın. Çok sert yapmanız durumunda diş etleriniz zarar görebilir. Sağlıklı ve güzel dişler için diş fırçalama ve dişi ipi kullanımı oldukça önemlidir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlendi *

https://www.yakadent.com/wp-content/uploads/2021/02/yakadentLOGO2.png

Kaliteli, ekonomik ve ulaşılabilir sağlık hizmetini toplumun her kademesine ulaştıran, öncülük rolünü üstlenen sağlık merkezi olmayı öngörüyoruz.

Sosyal Medya

Herkesin Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyoruz.

Yakadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tüm hakları saklıdır. 2021

Copyright 2018 by BoldThemes. All rights reserved.

Open chat