Diş Çürümesi Engelleme

Eylül 27, 2019by admin0

Diş çürükleri oluşumunu bakteriler meydana getirmektedir. Dişin yüzeyinde olan kahverengi, siyah lekeler röntgen ile görülerek teşhis konulur. Çürüklerin artması halinde dişlerde oyuklar görülür. Eğer diş çürüklerine karşı herhangi bir önlem alınmazsa dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı bir duyarlılık meydana gelir ve ağrımaya başlar. Diş çürüğü aslında iç ya da dış etkenlerden dolayı dişin tahrip edilmesinden kaynaklanır. Bu olayı hem diş minesi (diş kaplaması) hem de dişteki dentin tabakası önemli ölçüde etkileyebilir. Diş çürüğü ekmekler, tahıllar, süt, soda, kekler, meyveler veya karbonhidratlar gibi yiyecekler dişin yüzeylerinde kaldığında ortaya çıkar.

Diş Çürümesi Engelleme için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kaliteli bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayınız bu işlemi günde en az 2 kere yapmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle her yemekten sonra ve yatmadan önce fırçalamalısınız.
  • Gün içerisinde yediğiniz besinlerden dişinizde kalan parçalar olabilir bu parçaları diş ipi yardımıyla temizleyiniz.
  • Dişlerinize gargara yapmak çok önemlidir. Her gün deniz tuzu ile hazırlanmış gargara yapmaya özen gösteriniz. Bu plak oluşumuna neden olan bakterilerin ölmesini sağlamaktadır.
  • Besleyici ve dengeli yemekler yiyiniz atıştırmalarınızı azaltınız. Diş yüzeyinde çokça kalan şeker, çikolata, cips gibi karbonhidratlardan kaçınınız. Eğer yapışkan yiyecekler yediyseniz dişlerinizi hemen fırçalayınız.
  • Diş konusunda güçlendiriciler kullanmadan önce hekiminize sorunuz.
  • Diş hekimlerine diş konusunda aklınıza geleni sormayı unutmayınız ve 6 ayda bir kontrole gidiniz.
  • Yüksek alkali su tüketiniz. Diş çürüklerini önlemek için her gün düzenli, temiz ve kaliteli su tüketmeye gayret gösteriniz.
  • Dişlerinizde profesyonel temizlik yapmak için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret ediniz.
  • Diş çürüğü konusunda düzenli olarak su içmek çok önemlidir bu konuda günde en az 2 litre su içmeye özen gösteriniz kullandığınız suyun kaliteli olmasına özen gösteriniz. Su tüketimi sadece diş değil bütün vücut için çok gereklidir.
  • Dişlerinizle fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişleri kırmayınız.

Diş Çürüme Nasıl Engellenir?

Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri uygulayıp düzenli şeklinde diş hekiminize diş kontrolü yaptırmayı atlamayınız. Sigara, alkol gibi zararlı maddelerde dişlerinize zarar vermektedir, bu tarz zararlı şeyleri kullanmamaya gayret ediniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlendi *

https://www.yakadent.com/wp-content/uploads/2021/02/yakadentLOGO2.png

Kaliteli, ekonomik ve ulaşılabilir sağlık hizmetini toplumun her kademesine ulaştıran, öncülük rolünü üstlenen sağlık merkezi olmayı öngörüyoruz.

Sosyal Medya

Herkesin Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyoruz.

Yakadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tüm hakları saklıdır. 2021

Copyright 2018 by BoldThemes. All rights reserved.

Open chat