Genel Soru Cevaplar Bölümü

All On Four işlemi başarılı bir prosedür müdür?

Yapılan çalışmalar, All On Four işleminin uzun dönemli takiplerinde yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.

All On Four işlemi sonrası beslenmem nasıl olacak?

İşlem sonrası dental implantların üzerine sabitlenen geçici diş protezinizi hemen kullanabilirsiniz. Ancak dental implantlar ile kemiğin kaynaşma süreci olan 3 aylık dönemde doktorunuzun size tavsiye edeceği bir diyet şekliyle beslenmeniz gerekmektedir. 3 aylık süreç tamamlandıktan sonrasında yapılacak daimi protezinizle arzu ettiğiniz şekilde beslenebileceksiniz.

All On Four ameliyatı çok acı verir mi?

All On Four işlemi lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilen bir prosedürdür. Ancak anksiyete ve korkusu yüksek düzeyde olan hastalarda sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

All on four işlemi sonrası ağrım olacak mı?

Her dental implant operasyonu sonrasında olduğu gibi işlem sonrası bir miktar ağrı ve şişlik görülebilmektedir. Ancak bu şikayetler, doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak kullanacağınız ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

All On Four tedavisinin aşamaları nelerdir?

All On Four tedavisi planlanan hastalara önce detaylı bir klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi (BT) üzerinde ölçümler yapılarak hastaya uygun bir planlama yapılır. All On Four prosedürü, cerrahi ve diş protezi işlemleri olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Tedavi günü hastaya planlamaya uygun şekilde 4 adet dental implant yerleştirildikten sonra aynı gün geçici diş protezi, dental implantların üstüne sabitlenir. 3 ay sonra ise hastaya daimi diş protezleri yapılır.

All On Four implant tekniğinin avantajları nelerdir?

Tam dişsiz hastalara aynı gün, tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezi yapılabilme imkanı sunar. Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır. Dental implant ameliyatı süresi daha kısadır. Kullanılan dental implant sayısı azaldığından ve ilave cerrahi işlem gerektirmediğinden dolayı, maliyeti klasik dental implant tedavisine oranla daha düşüktür. Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm ve gülme hattı, gülüş estetiği sağlar. Temizliği ve bakımı, klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine göre daha kolaydır. Hareketli diş protezi kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için uygundur. Dizaynı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır. Hastanın damak kısmını kaplamadığından alışması ve kullanımı daha kolaydır. Gerekli tedavi seans sayısı az olduğundan, şehir dışında ikamet eden hastalar için uygundur.

All On Four implant tekniği nedir?

All On Four implant tekniği, tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür.

Zirkonyum protezlerin üretilmesinde kullanılan CAD/CAM tekniği nedir?

Bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. Zirkonyum materyalinden elde edilen protezler; bilgisayarda dizayn edilen protezin (kuron veya köprü protezinin), bilgisayar destekli bir program yardımıyla hazır zirkonyum bloğun işlenmesiyle üretilmektedirler.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ve kaç seans sürer?

İlgili dişe lokal anestezi yapıldıktan sonru çürük temizlenir ve pulpa(diş özü) odası ve kök kanallarındaki sinirler uzaklaştırılarak eğeler yardımıyla kanalların şekillendirilmesi yapılır. Çeşitli solüsyonlarla kanal ya da kanallar yıkanır. Daha sonra kök kanalları kuruturulur ve doldurulur. Son olarak kanal üstü dolgusu ya da protetik kaplaması yapılır.Bu işlemler tek seansta yapılabileceği gibi apikal lezyon görülen dişlerde 2-3 seans da sürebilir.

Kanal tedavisinden sonra ağrı olur mu?

Kanal tedavisinden sonra bir süre ilgili dişte geçici olarak hassasiyet ve çiğnemede ağrı olması normaldir.Bu durumda ağrı kesici kullanılabileceği gibi hiçbir ağrı da olmayabilir.

Diş dolgusu zararları var mı?

Diş dolgusunun hiç bir zararı yoktur. Aksine diş çürümesi neticesinde olabilecek bir çok sağlık sorununu baştan önler.

Diş dolgusu sonrası yemek yenebilir mi?

Diş dolgusu sonrası hassasiyet ve ağrı oluşabilmesi ihtimaline karşı 4-5 saat yemek yenilmemesi tavsiye edilmektedir.

Diş dolgusu ne kadar sürer?

Bir dişin dolgusu ortalama 25-50 dakika arası bir zaman alır. Buna kanal tedavisi, diş dolgusu malzemeleri hazırlanması ve dolgunun sertleştirilmesi aşamaları da dahildir

Diş dolgusu hamilelik döneminde problem teşkil eder mi?

Diş dolgusu yaptırmanın hamileliğe hiç bir yan etkisi yoktur. Aksine diş çürümesi bebeğe ciddi hayati riskler oluşturabilir. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde diş çürümesi sorunu ile uğraşmaması için hamile kalmadan önce yaptırması gerekir.

Diş dolgusu düşerse ne olur?

Diş dolgularının ömrü 3 yıl ile 20 yıl arasıdır. Diş dolgusu düştüğünde hiç vakit kaybetmeden dolgusu düşen bölgeye yeni dolgu yaptırmak gerekir. Buna diş dolgusu yenileme adı veriliyor. Diş dolgusu değişimi de diş dolgusunun çatlaması ve eskimesi nedeniyle yapılabilir.

Diş dolgusu caiz midir?

Diş dolgusu sağlık açısından bir zaruriyettir ve bu nedenle caizdir.

Amalgam diş dolgusu civa zehirlenmesi yapar mı?

Amalgam dolgularda bulunan civa sağlığa hiç bir riski ve zararı olmayan bir maddedir.

Diş dolgusu boy abdesti almamızı engeller mi?

Diş dolgusu boy abdesti almaya mani değildir.

Diş dolgusu ağız kokusu yapar mı?

Nedense bir çok kişi diş dolgusu kırılması diye tereddüte düşüyor. Diş dolgusu renksiz ve kokusuz materyallerden olduğu için ağızda koku yapmaz.

Diş dolgusu ağrısı nedir? Diş dolgusu ağrı yapar mı?

Diş dolgusu sırasında dolgu malzemesi ile dolgu yapılan diş kısmına hava kaçmışsa daha doğrusu diş dolgusu hava alırsa diş ağrısı oluşabilir. Ancak son dönemlerde amalgam diş dolgusu, dişte hava boşlukları bırakmamaktadır. Diş dolgusu iltihabı diş dolgusundaki ağrının en önemli nedenidir.

Diş dolgusu abdest bozarmı abdeste mani olur mu?

Diş dolgusu sırasında kanama veya muhtemelen anestezi enjeksiyonu yapılacağı için abdestin bozulmasına yol açacaktır. Böylece diyanetin dedikleriyle paralel olarak diş dolgusu abdesti bozar mı sorusunu cevaplamış olduk.

Diş dolgusu acır mı?

Diş dolgusu günümüzde lokal anestezi altında yapılan bir diş tedavisi yoludur. O nedenle diş çürükleri diş sinirlerine ulaşmış ise öncelikle kanal tedavisi tercih edilir. Kanal tedavisinin ardından diş dolgusu kesinlikle acı yapmaz.

Bir dolgunun ömrü ne kadardır?

Dolgunun ömrünü belirleyen birçok faktör vardır. Dişteki madde kaybı miktarı, çürüğün bulunduğu bölge, hastadaki diş sıkma gibi kötü alışkanlıkların olup olmaması, hastanın ağız hijyenine özen gösterip göstermemesi, tedaviyi yapan hekimin bilgi ve becerisi, dolgu için kullanılan materyellerin türü ve kalitesi bu faktörlerin başlıcalarıdır.

Amalgam dolgu nedir?

Amlgam dolgu; çeşitli metal tozlarının özel bir sistemle karıştırılmasıyla hazırlanan, yumuşak kıvamdayken dişe yerleştirilen restorasyon türüdür. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Çürük dişin tedavisine karar verirken kompozit dolgu mu, amalgam dolgu mu veya inley onley mi kararı hekime bırakılmalıdır. Tüm dolgu türlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantazları vardır. Hekim hastanın ve dişin durumuna göre restorasyon türüne belirlemelidir.

Gülüş tasarımı kaç seans sürer?

Kişi ile ilk görüşme sırasında kişinin beklenti ve istekleri üzerinde konuşularak, kişiden fotoğraf ve video kayıtları ve dişlerin ölçüleri alınır. Elde edilen diş modelleri üzerinde 3 boyutlu şekillendirme çalışması sonrasında kişi ile tekrar buluşularak gülüş tasarımı özel geçici materyallerle kişinin ağzına aktarılır. Gülüş dizaynında mutabık kalınması üzerine uygulanacak tedavi seçeneğine göre randevular verilir.

Zirkonyum dişler diş eti hastalığı olanlarda uygulanabilir mi?

Öncelikli olarak diş eti hastalığı giderilir. Diş eti hastalığı tedavi edildikten sonra zirkonyum dişler uygulanabilir.

Zirkonyum kaplamaların dezavantajı var mıdır?

Uzun dişsiz aralıklar arka bölgelerde kırılma ihtimali artacağından tavsiye edilmez.

Kırılma veya zirkonyum kaplamanın düşmesi sık görülür mü?

Ters ve fazla bir kuvvette kırılma çatlama görülebilir ancak bu sağlam dişin kırılma ihtimaliyle neredeyse aynıdır. Klinik ortamda büyük oranda tamiri yapılabilmektedir. Kaplamanın altındaki dişte zamanla çürüme başlayıp madde kaybı oluştuysa düşebilir. Böyle durumlarda diş mümkünse tedavi edilir ve kaplama tekrar yapıştırılır.

Porselen ve metalle kıyaslandığında ne kadar dayanıklıdır?

Son yıllarda uygulanan yöntemler ile zirkonyum alt yapılı kron ve köprüler, metal alt yapılı kron ve köprüler kadar dayanıklıdır. Porselene nazaran kırılganlığı daha azdır. Metalle kıyaslandığında esneme miktarı daha az kırılganlık daha fazladır. Bu durum porselenin zirkonyuma, metale karşı daha iyi adapte olmasını sağlar. Sonuç olarak da porselen kırıklarını en aza indirir.

30. Bu estetik diş hekimliği uygulamasının herhangi bir yaşı var mıdır?

Zirkonyum kaplamalar daimi dişlerin sürmesinden sonra her yaşta tedavi yapılabilir. Ancak 18-20 yaşına kadar yapılan tedavilerde gelişim döneminde çene büyümesi sonucu aralanmalar gözleneceğinden sık sık yenilenmesi gerekir. Bu yüzden tavsiye edilmez.

Hemen Ara
Open chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?